Ring Fragment (uncertain)
CG2013-4-48
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2013-4-48 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Sekhmet | Aegis |
| Description | Green (fading to white) faience fragment of a ring(?) with a bezel showing an aegis of Sekhmet. Sekhmet wears a sun disk with a uraeus. |
| Height | 3.3 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Depth | 1.2 cm |
| Other Number | 12887 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.