Amulet
CG2013-4-42
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2013-4-42 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Stone |
| Iconography | Deity | Thoth? |
| Description | Dark stone amulet of a deity, likely Thoth. The god has a human body and an animal head. He stands with his left leg forward and his arms are at his sides. There is a back pillar. The face of the god is broken away hindering certain identification. The amulet was boken in half and is mended. There is no hole for stringing. |
| Height | 3.2 cm |
| Width | 0.4 cm |
| Depth | 1 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.