Amulet
CG2013-4-40
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2013-4-40 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Thoth |
| Description | Greenish faience amulet of Thoth. The god has the body of a human male and the head of an ibis. He stans with his arms at his side and his left leg forward. There is a back pillar and a hole for suspension. The number 1287 is written in red on the back pillar. |
| Height | 2.8 cm |
| Width | 0.8 cm |
| Depth | 1 cm |
| Other Number | 1287 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.