Amulet
CG2013-4-39
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2013-4-39 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Phallic | Musician |
| Description | Green faience amulet of a kneeling man with an enormous phallus. His Head is turned to the right and in his hands he holds a drum or tambourine. There is a hole for stringing. |
| Height | 2.8 cm |
| Width | 0.7 cm |
| Depth | 1.5 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.