Amulet
CG2013-4-34
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2013-4-34 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Wedjat eye |
| Description | Blue-green mold-made faience amulet of a wedjat eye (right eye). The back is flat and the amulet is pierced longitudinally for stringing. |
| Height | 1.2 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.