Amulet
CG2013-4-33B
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2013-4-33B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Son of Horus | Imsety? |
| Description | Crudely done green faience amulet of one of the sons of Horus, perhaps Imsety, the human-headed figure. Figure is showm mummiform. Lower part of body and feet broken away. The number 1613 is written in ink on the amulet. See also CG2013-4-33A, which has the same number written on it and is also a son of Horus amulet. |
| Height | 3.5 cm |
| Width | 1 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Other Number | 1613 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.