Amulet Fragment
CG2013-4-32
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2013-4-32 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Shu |
| Description | Two fragments of a light blue amulet of the god Shu. The larger fragment consists of the upper half of the figure, with the head, sun disc and raised hands preserved. There is a back pillar and a hole for stringing. The smaller fragment is indeterminate. |
| Height | 1 cm |
| Width | 2 cm |
| Depth | 0.8 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.