Amulet
CG2013-4-30
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2013-4-30 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Bes? | Ptah Pataikos? |
| Description | Crudely done green faience amulet. Iconography uncertain. Perhaps Bes or Ptah Pataikos. The number "727" is written in ink on the bottom. |
| Height | 2.7 cm |
| Width | 2.1 cm |
| Depth | 1 cm |
| Other Number | 727 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.