Scaraboid
CG2013-4-28
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2013-4-28 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Stone |
| Iconography | Duck | Goose | Ankh |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | Stone scaraboid seal in the fom of a water fowl (duck or goose) with its head resting on its back. A single ankh sign is inscribed on the bottom of the seal. |
| Height | 0.8 cm |
| Length | 1.2 cm |
| Width | 0.9 cm |
| Other Number | ?434 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.