Amulet
CG2013-4-24
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2013-4-24 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Taweret |
| Description | Weathered green faience amulet of Taweret. She stands with her hands at her sides. There is a back pillar and a hole for stringing. |
| Height | 2.5 cm |
| Width | 0.7 cm |
| Depth | 0.9 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.