Amulet
CG2013-4-23
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2013-4-23 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Deity |
| Description | Brownish-green faience amulet of a deity. Details of the head are indistinct. The god stands with his arms at his sides. There is a back pillar and a hole for stringing. |
| Height | 2.1 cm |
| Width | 0.6 cm |
| Depth | 0.9 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.