Amulet
CG2013-4-20
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2013-4-20 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Taweret |
| Description | Turquoise-colored faience amulet of the goddess Taweret. Crudely done, schematically rendered. Taweret stands with her arms at her sides. The back pillar is decorated with her crocodile tail. There is a hole for stringing. |
| Height | 3 cm |
| Width | 0.8 cm |
| Depth | 1.1 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.