Amulet
CG2013-4-19
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2013-4-19 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Anubis |
| Description | Green faience amulet of the god Anubis shown as a standing human male with a jackal head. Anubis stands with his left foot forward and his arms at his sides. He wears a short kilt. The jackal's nose has broken away. There is an uninscribed back pillar and a hole for stringing. |
| Height | 3.5 cm |
| Width | 1 cm |
| Depth | 1.2 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.