Amulet
CG2013-4-18
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2013-4-18 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Horus | Falcon |
| Description | Faience amulet of a Horus falcon. The falcon wears the double crown. There is a hole for stringing. |
| Height | 2.8 cm |
| Width | 0.8 cm |
| Depth | 1.5 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.