Amulet
CG2013-4-17
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2013-4-17 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Ram |
| Description | Green faience amulet of a couchant ram. There is a hole on its back for stringing. |
| Height | 1.4 cm |
| Width | 0.6 cm |
| Depth | 2 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.