Amulet Fragment
CG2013-4-9
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2013-4-9 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Deity? |
| Description | Green faience amulet fragment preserving only the base and feet of a standing figure. |
| Height | 0.85 cm |
| Width | 1.38 cm |
| Depth | 1.99 cm |
| Other Number | 12071 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.