| Object Number | CG2013-4-7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Tyet | Isis knot |
| Description | Green-blue faience amulet in the shape of a tyet (Isis knot). The top has broken away. |
| Height | 2.78 cm |
| Width | 1.84 cm |
| Depth | 0.79 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

