Amulet
CG2013-4-6
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2013-4-6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Menat |
| Description | Blue-green faience amulet in the shape of a menat (counterpoise). The amulet has a hole at the top for stringing. |
| Height | 3.16 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Depth | 0.56 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.