Mask
2013-13-1.3
From: United States of America | Alaska | Sitka
Curatorial Section: American
| Object Number | 2013-13-1.3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tlingit | Aleut |
| Provenience | United States of America | Alaska | Sitka |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Creator | Nicholas Galanin |
| Date Made | 2009 |
| Section | American |
| Materials | Wood | Acrylic | Horsehair |
| Description | "Imaginary Indian Mask Series: Human face with Hair," made by Nicholas Galanin, 2009. Wood, acrylic, horsehair. |
| Height | 25 cm |
| Length | 18.2 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Nicholas Galanin, Sharpe Fund, 2013 |
| Other Number | TC-2013-3-3 - Old Loan Number | 2013-13-3 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




