| Object Number | 2012-31-31 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Zulu |
| Provenience | South Africa |
| Section | African |
| Materials | Hide | Cocoon | Fiber |
| Description | Ankle Rattle. Fourteen moth cocoons are stitched to hide. Stitched in three row - bottom and cener row have five cocoons per row while top row has four cocoons in row. Small seeds(?) or gravel (?) contained within cocoons tha produce rattling sound. |
| Length | 17 cm |
| Width | 9 cm |
| Depth | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of Margaret E. Johnston in memory of Dr. Thomas F. Johnston, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




