| Object Number | 2012-31-30 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Zulu |
| Provenience | South Africa |
| Section | African |
| Materials | Hide | Cocoon | Fiber |
| Description | Ankle Rattle. Eleven moth cocoons are stiched to hide. Cocoons stitched in three rows - bottom and center row have five cocoons per row whil top row has one cocoon in row. Small seeds(?) or gravel (?) contained within cocoons tha produce rattling sound. |
| Length | 16.8 cm |
| Width | 8 cm |
| Depth | 3 cm |
| Credit Line | Gift of Margaret E. Johnston in memory of Dr. Thomas F. Johnston, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




