Finger Piano
Sansa
2012-31-24
From: Mozambique
Curatorial Section: African
| Native Name | Sansa |
| Object Number | 2012-31-24 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Shangana-Tsonga |
| Provenience | Mozambique |
| Section | African |
| Materials | Wood | Metal |
| Description | Finger piano (Timbila). On an asymmetrical base of wood, eighteen metal keys of varying length are resting on a metal rod that lifts keys away from base. The keys are held in place by a metal rod; metal rod is secured in place by three smaller pieces of metal that are looped around larger rod and through the wood base; ends are fold to the sides to hold in place. |
| Height | 5.5 cm |
| Length | 24.8 cm |
| Width | 20 cm |
| Credit Line | Gift of Margaret E. Johnston in memory of Dr. Thomas F. Johnston, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




