| Native Name | Ramkie |
| Object Number | 2012-31-18 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Zulu |
| Provenience | South Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Metal | Sinew | Shoelace |
| Description | Guitar (Ramkie) or a plucked lute, made out of a Shell Motor Oil can ("Multigraad"). Top of oil can cut open; neck of guitar, made of wood, inserted into top of can. Five sinew strings attached to pegs at to of neck. Shoelace tied to top left and center peg. |
| Height | 11 cm |
| Length | 62.5 cm |
| Width | 17.8 cm |
| Credit Line | Gift of Margaret E. Johnston in memory of Dr. Thomas F. Johnston, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




