| Object Number | 2012-31-17 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Shangana-Tsonga |
| Provenience | South Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Hide | Fiber |
| Description | Two-string fiddle with a bamboo handle. Oval bowl-shaped body covered with hide. Two holes cut in top of hide; one hole surrounds the neck of instument and othe hole serves as the sound hole. |
| Height | 7.8 cm |
| Length | 55.8 cm |
| Width | 11.6 cm |
| Credit Line | Gift of Margaret E. Johnston in memory of Dr. Thomas F. Johnston, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




