Body Sherds
MS5879B
From: Mediterranean
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS5879B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Attic |
| Provenience | Mediterranean |
| Manufacture Location | Attica |
| Date Made | 5th century BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Red Figure |
| Iconography | Youth |
| Description | One of three joining sections of wall of large vessel. The three pieces combine to give, at left, part of a frame consisting of three vertical glazed lines with two rows of dots; and above a bt of a tongue? pattern. Within, the full length figure of a youth wearing an ankle length cloak facing to our right holding out with his right hand a staff which reaches only to his knees. Part of a second figure to the right. Interior covered with a dull black wash. From column krater(?): cf. MS2464. |
| Height | 7.3 cm |
| Length | 12.6 cm |
| Width | 9.8 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
