| Object Number | 2012-30-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Tibet |
| Period | 20th Century |
| Date Made | 20th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Copper | Silver |
| Description | Teapot. Copper and silver. Flat base, cylindrical body, S-shaped spout and handle. Domed lid with finial attached to handle with chain. One side depicts a monk with four characters underneath him. The other side has a ship filled with various items and birds flying overhead. This piece came into the museum as part of a set (2012-30) but it's unclear if they were created as one. |
| Height | 23 cm |
| Length | 23 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Gift of Romaine B. Macht in memory of William E. Macht and in honor of Dr. Carl W. Friedericks, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




