Belt Buckle
2012-29-8
From: United States of America | Wyoming
Curatorial Section: American
| Object Number | 2012-29-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux |
| Provenience | United States of America | Wyoming |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Creator | Sonny Tuttle |
| Section | American |
| Materials | Leather | Glass | Metal |
| Description | Belt buckle - blue, black, red and white glass beads, on leather backing, metal buckle. Made by Sonny Tuttle (1931-2009) |
| Height | 5 cm |
| Length | 6.6 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Credit Line | Gift of Anonymous Donor, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




