Rattle
2012-29-7
From: United States of America | Alaska | Juneau
Curatorial Section: American
| Object Number | 2012-29-7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tlingit |
| Provenience | United States of America | Alaska | Juneau |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Creator | Odin Lanning |
| Section | American |
| Materials | Bone | Leather | Feather | Pigment |
| Description | Tlingit rattle. Bone, leather, feather and pigment. Made by Odin Lonning, Juneau Alaska. |
| Height | 11 cm |
| Length | 53 cm |
| Width | 21.5 cm |
| Credit Line | Gift of Anonymous Donor, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




