| Object Number | 2012-29-6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo |
| Provenience | New Mexico |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone | Leather |
| Description | Fetish in shape of frog. Turquoise stone body; blue, coral and cream glass/stone beads tied with leather around frog's waist |
| Height | 1.6 cm |
| Length | 2.8 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Credit Line | Gift of Anonymous Donor, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




