| Object Number | 2012-29-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Zuni |
| Provenience | New Mexico |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Creator | Gus Panteah | Lorie Panteah |
| Section | American |
| Materials | Silver | Malachite | Turquoise | Coral | Green Snail Shell | Mother-of-Pearl |
| Technique | Inlaid |
| Description | Silver, malachite, coral, turquoise, green snail shell and mother of pearl inlaid bracelet. Made by Gus and Lorie Panteah |
| Height | 5 cm |
| Width | 6.1 cm |
| Depth | 1.8 cm |
| Credit Line | Gift of Anonymous Donor, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




