| Object Number | 2012-29-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux |
| Provenience | Wyoming |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Creator | Sonny Tuttle |
| Section | American |
| Materials | Leather | Glass | Pigment |
| Description | Leather, glass beads and pigment. Made by Sonny Tuttle (1931-2009) |
| Height | 28 cm |
| Length | 38 cm |
| Depth | 7.5 cm |
| Credit Line | Gift of Anonymous Donor, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




