Mask
2012-29-1
From: Canada | British Columbia
Curatorial Section: American
| Object Number | 2012-29-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kwakiutl |
| Provenience | Canada | British Columbia |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Creator | Harold King |
| Locus | Kingcome inlet |
| Section | American |
| Materials | Wood | Pigment |
| Description | Wood and pigment (black, red, white, navy blue, green), Signed H. (Harold) King. |
| Height | 30 cm |
| Length | 84 cm |
| Width | 24 cm |
| Credit Line | Gift of Anonymous Donor, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




