Rain Maker's Crystal
P1857B
From: Australia | Northern Territory | Central Australia | Charlotte Waters
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P1857B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Arrernte |
| Provenience | Australia | Northern Territory | Central Australia | Charlotte Waters |
| Locus | South Australia [Historic Attribute] |
| Period | Late Colonial Australia Period |
| Date Made | 1850-1900 CE |
| Section | Oceanian |
| Materials | Rock Crystal | Gum |
| Description | A light, almost clear crystal used by Rainmakers. One end of the crystal is embedded in black gum with red specks. |
| Length | 3.7 cm |
| Width | 2.1 cm |
| Thickness | 1.8 cm |
| Credit Line | Gift of J. T. Huston, 1907 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


