Belt
NA5378A
From: United States of America | South Dakota (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | NA5378A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lakota |
| Provenience | United States of America | South Dakota (uncertain) |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Hide | Beads | Tin | Wool |
| Description | Belt with awl case attached |
| Length | 63 cm |
| Width | 3.9 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. M. A. Thompson, 1916 |
| Other Number | 159 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



