| Object Number | 43077 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Chira Valley |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Double whistling vase, red clay. Two vases connected by handle, figure missing. |
| Height | 13.97 cm |
| Length | 19.38 cm |
| Outside Diameter | 8.89 cm |
| Credit Line | Purchased from Samuel Mathewson Scott, 1902 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




