| Object Title | Launching the Whaleboat |
| Object Number | 2012-25-140 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | E. S. Curtis |
| Section | American |
| Description | Photograph - Photogravure "Launching the Whaleboat" by E.S. Curtis |
| Height | 52 cm |
| Length | 61.6 cm |
| Depth | 1.4 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


