A Raven’s Dream
2012-25-136
From: Canada | Nunavut | Baffin Island | Cape Dorset
Curatorial Section: American
| Object Title | A Raven’s Dream |
| Object Number | 2012-25-136 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Nunavut | Baffin Island | Cape Dorset |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Date Made | 1997 |
| Section | American |
| Iconography | Raven |
| Description | Print, Lithograph and Stencil, title "A Raven’s Dream" by Kenojvak Ashevak |
| Height | 71.8 cm |
| Length | 82 cm |
| Depth | 1.9 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


