Swimming Bears
2012-25-135
From: Canada | Nunavut | Baffin Island | Cape Dorset
Curatorial Section: American
| Object Title | Swimming Bears |
| Object Number | 2012-25-135 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Nunavut | Baffin Island | Cape Dorset |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Kananginak Pootoogook |
| Date Made | 1999 |
| Section | American |
| Iconography | Bear |
| Description | Print, Stencil, title "Swimming Bears" by Kananginak Pootoogook |
| Height | 59 cm |
| Length | 82 cm |
| Depth | 1.9 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


