Niviuturg
2012-25-131
From: Canada | Nunavut | Baffin Island | Cape Dorset
Curatorial Section: American
| Object Title | Niviuturg |
| Object Number | 2012-25-131 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Nunavut | Baffin Island | Cape Dorset |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Kananginak Pootoogook |
| Date Made | 1997 |
| Section | American |
| Description | Print, Stonecut, title "Niviuturg" by Kananginak Pootoogook |
| Height | 71.7 cm |
| Length | 81.9 cm |
| Depth | 1.9 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
