| Native Name | Kris |
| Object Number | 17956A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Malay |
| Provenience | Malay Peninsula |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal |
| Description | Straight blade, possible watery markings (pamor), but if so almost entirely obscured. Tang present, but hilt missing. Cup between hilt and blade also missing. |
| Length | 39.5 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Credit Line | Gift of Francis C. Macauley, 1892 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




