Charm Part
P825U
From: Borneo | Sarawak | Baram District
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P825U |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Borneo | Sarawak | Baram District |
| Date Made | 1898 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Palm Leaf |
| Description | Basketry tube with a flat, tapering openwork tab (4, 3, 2, 1 holes) at top. Narrow braided hanging strip broken off and missing. Possibly part of a charm consisting of several (8?) such tubes suspended from a basketry dome (see P825Y). Hung outside door to keep. |
| Height | 22.2 cm |
| Width | 7.4 cm |
| Depth | 4 cm |
| Credit Line | Gift of Alfred C. Harrison Jr. and Dr. H. M. Hiller, 1899 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


