Pipe
93-16-2
From: Guatemala | Department of Solola | Lake Atitlan
Curatorial Section: American
| Object Number | 93-16-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Maya |
| Provenience | Guatemala | Department of Solola | Lake Atitlan |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | ca. 1930 |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Technique | Etched |
| Description | wooden pipe bowl with short stem.Two concentric circles etched into top of bowl. |
| Height | 4 cm |
| Length | 3.8 cm |
| Width | 2.6 cm |
| Credit Line | Purchased from Robert M. Hill, 1993 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.