Needle Case
31-20-1389
From: United States of America | Alaska | Yukon Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-20-1389 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | United States of America | Alaska | Yukon Island |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | 2D, 6" -1', VIII (IX) |
| Section | American |
| Materials | Bird Bone |
| Description | Bird bone. |
| Length | 6.3 cm |
| Width | 0.8 cm |
| Credit Line | Alaskan Expedition, Frederica de Laguna, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

