Weaving Implement
AF763
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF763 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Rectangular wooden plaque notched on both long sides. Short handle with a diamond shaped head. Used for weaving. |
| Height | 1 cm |
| Length | 15.7 cm |
| Width | 6.5 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 1332 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

