Wind Vane
P830C
From: Borneo | Sarawak | Baram River
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P830C |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kadayan |
| Provenience | Borneo | Sarawak | Baram River |
| Date Made | 1897 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Plant Fiber |
| Description | Flat light-weight piece of wood, triangular with tear-shaped bottom. Hole at top with fragment of thread - for hanging. Faint black designs front and back. |
| Length | 21.3 cm |
| Width | 3.8 cm |
| Thickness | 0.04 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. William H. Furness 3rd., 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


