Wind Vane
P830B
From: Borneo | Sarawak | Baram River
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P830B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kadayan |
| Provenience | Borneo | Sarawak | Baram River |
| Date Made | 1897 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Plant Fiber |
| Description | Flat piece of lightweight wood, oval at top and pointed at bottom. Small hole at top with cord for hanging. Another hole at bottom from which hangs a 3 cm long string of tiny beads (red, yellow, white, and black) and a multicolored wool tassel (blue, green, red, and yellow). The string is now detached. A single black line going across the piece on both sides. |
| Length | 26 cm |
| Width | 4.6 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. William H. Furness 3rd., 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


