| Object Number | 73-8-34 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Elamite |
| Provenience | Iran | Malyan |
| Archaeology Area | found by Agha Baba Rait. Surface, east of Op D. [24] |
| Locus | East of Op D, obj 24 |
| Period | Middle Elamite Period |
| Date Made | 1300-1000 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Technique | Inscribed |
| Inscription Language | Elamite Language |
| Description | Fragment of brick with inscription. Royal/Monumental text, fragment. Royal inscription; dupl. Lambert, RA 66 (1973) 63f.; 5x6 lines; 5.5x4.6x6.2cm. |
| Length | 5.5 cm |
| Width | 4.6 cm |
| Thickness | 6.2 cm |
| Credit Line | The Malyan Project, Dr. William M. Sumner, 1973 |
| Other Number | M-384 - Field No SF | P257455 - CDLI Number | UM 73-08-034 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
