Object
56-28-107
From: United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet
Curatorial Section: American
| Object Number | 56-28-107 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Norton |
| Provenience | United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet |
| Site Name | Iyatayet |
| Site Number | NOB-002 |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | IYH4 floor |
| Section | American |
| Materials | Shale |
| Description | Baked shale. Wear on one edge as if used for whetstone, one face has scratched checkerboard design, possibly a stamp for impressing a design on pottery. |
| Length | 9 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Thickness | 2.2 cm |
| Credit Line | Gift of J. Louis Giddings, 1956 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.