| Object Number | 73-8-37 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Elamite |
| Provenience | Iran | Malyan |
| Archaeology Area | Surface. 50 M E of large stone to S of Hill III. Mr. Mir Fattah. [20] |
| Locus | surface, obj 20 |
| Period | Middle Elamite Period |
| Date Made | 1300-1000 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Technique | Inscribed |
| Inscription Language | Elamite Language |
| Description | Fragment of brick with inscription. Royal/Monumental text, fragment. Royal inscription; dupl. Lambert, RA 66 (1973) 63f.; 6 lines; 6.7x6.8x6.2cm. |
| Length | 6.7 cm |
| Width | 6.8 cm |
| Thickness | 6.2 cm |
| Credit Line | The Malyan Project, Dr. William M. Sumner, 1973 |
| Other Number | M-322 - Field No SF | P257458 - CDLI Number | UM 73-08-037 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
