Yarn Winding Reel Part
P557C
From: Borneo | Sarawak
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P557C |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Borneo | Sarawak |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Yarn winding reel upright. |
| Length | 45.5 cm |
| Width | 4.4 cm |
| Thickness | 2.2 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. William H. Furness 3rd., 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


